Majówka w najciekawszych zakątkach Alp

05-05-2018
7
0
Zamek Neuschwanstein wzniesiony w XIX wieku przez szalonego króla. Wznosi się na szczycie stromego, skalistego wzgórza. Najlepszy widok na zamek roztacza się z mostu Marienbrucke. To właśnie stąd Neuchweistein przypomina baśniowy pałac z czołówki Disneya.
Zamek Hohenschwangau - drugi z najpopularniejszych zamków Bawarii, który zamieszkiwał w dzieciństwie szalony król Ludwik Bawarski. Położony nad jeziorem u stóp najwyższych szczytów niemieckiej części Alp.
Kosciółek Św. Colomana znajdujący się w niewielkim miasteczku Schwangau - jednym z najbardziej malowniczych w południowej częsci Niemiec.
Rheinfall - największy wodospad Europy w miejscowości Szafuza na północy Szwajcarii. W ciągu sekundy przepływa nim 250 m3 wody, co wystarczyłoby do napełnienia basenu olimpijskiego.
Konstancja - najpiękniejsze miasto pogranicza niemiecko-szwacjarskiego z doskonale zachowaną średniowieczną starówką.
Dolina Lauterbrunnen - najpiękniejsza dolina Alp Szwajcarskich, w całości podlegająca ochronie. Nad doliną górują kilkusetmetrowe skalne ściany i olbrzymie ośnieżone masywy Alp Berneńskich: Eiger, Monch i Jungfrau.
Nazwa Lauterbrunnen oznacza głośne fontanny i pochodzi od 72 wodospadów, które spadają z hukiem z wysokich na kilkaset metrów skalnych scian.
Najwyższym i najbardziej znanym wodospadem jest Staubbach mierzący 297 metrów.
W pobliżu Doliny Lauterbrunnen znajduje się miejscowość Grindelwald - znany kurort narciarski i baza wypadowa dla alpinistów zbobywających pobliskie szczyty Alp Berneńskich.
Najbardziej znanym jest Eiger, którego północna ściana mierząca 2,5 km wysokości jest jedną z najwyższych i najtrudniejszych do zdobycia. To od niej wywodzi się nazwa znanej firmy The North Face.
W ścianach Eigeru poprowadzono najwyższą linię kolejową w Europie - Jungfraubahn, która wywozi turystów i alpinistów na przełęcz Jungfraujoch na wysokość 3471 m n.p.m. Taka przejażdżka to koszt bagatela 700 zł.
W Alpach Szwajcarskich znajdują się źródła jednych z największych europejskich rzek: Renu i Rodanu. Nad tą drugą, w miejscowości Ernen, na wysokości 90 metrów zawieszono 300 metrowy most linowy znany jako Goms Bridge.
W pobliżu znajdują się najwyższe szczyty Alp Berneńskich przekraczające 4200 m n.p.m. Znajdziemy tu również największy w Alpach lodowiec Aletschgletsher liczący 23 km długości i zawierający 27 mld ton lodu.
Jednym z najpopularniejszych szwajcarskich kurortów jest Zermatt położony na wysokości 1600 m n.p.m. w poblizu granicy z Włochami.
Latem jest to doskonała baza wypadowa dla turystów lubiących piesze wędrówki i alpinistów. W promieniu kilkunastu kilometrów znajduje się 7 z 10 najwyzszych alpejskich szczytów, w tym tak znane jak Matterhorn i Douforspitze w masywie Monte Rosa.
Wiosna to pora przejściowa, kiedy wiekszośc wyciągów i tras narciarskich jest zamknieta. Również trasy piesze nie są jeszcze gotowe na letnich turystów. Szlaki są wówczas puste i można spotkać licznie występujące świstaki alpejskie.
Zimą Zermatt jest prawdziwym rajem dla miłosników białego szaleństwa. Wraz z położoną po włoskiej stronie Cervinią oferuje 360 km doskonale przygotowanych tras narciarskich - w tym najwyżej położoną w Europie (3900 m n.p.m.) na lodowcu Kleine Matterhorn.
Tym co przyciąga do Zermattu jest Matterhorn - jedna z najbardziej znanych i najpiekniejszych gór świata, symbol Szwajcarii.