Turcja - 20 miejsc, które warto zobaczyć

17-05-2019
2
0

Turcja to od wielu lat jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wyjazdów polskich turystów. Ten położony na dwóch kontynentach kraj kojarzy się przede wszystkim z pięknymi plażami, ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, fantastyczną pogodą i doskonałymi hotelami oferujacymi tak popularną wśród turystów formułę All Inclusive. Dla prawdziwych miłosników podróży, pięknych krajobrazów i historii, Turcja ma do zaoferowania o wiele więcej.
Jeśli chcecie poznać prawdziwą Turcję polecamy naszą listę 20 atrakcji, które warto odwiedzić w czasie podróży po Turcji.

1. Jezioro Van

Położone na wschodnich Krańcach Turcji blisko granicy z Armenią jest jedną z najpiękniejszych, aczkolwiek mało znanych atrakcji Turcji. Jezioro Van dzierży wiele rekordów. Jest to największe i najgłębsze jezioro Turcji (450 m), największe jezioro sodowe i jedno z największych jezior bezodpływowych na świecie. Położenie z dala od popularnych kurortów sprawia, że jest rzadko odwiedzane przez zagranicznych gości, dzięki czemu okolica zachowała autentyczny charakter. Według legendy w jeziorze żyje potwór podobny do legendarnego potwora z Loch Ness. Jezioro najpiękniej wygląda zimą i wczesną wiosną. Charakterystycznym punktem jest ormiański kościół z X wieku, który pięknie prezentuje się na tle błękitnych wód jeziora i ośnieżonych górskich szczytów.

Ormiański klasztor nad Jeziorem Van

2. Góra Nemrut

W pobliżu Jeziora Van znajduje się jedno z najbardziej niezwykłych i zagadkowych miejsc Azji Mniejszej. Monumentalne miejsce spoczynku władcy tutejszego królestwa Kommageny - Antiocha I, jest dziś jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych antycznego świata. Na zboczach wysokiej na ponad 2000 metrów góry znajduje się usypany grobowieć władcy oraz trzy tarasy z monumentalnymi rzeźbami orłów, lwów i posagami przedstawiającymi antycznych władców.

Góra Nemrut

3. Góra Ararat

Kolejną atrakcją Wyżyny Armeńskiej jest znajdująca się tuż przy granicy z Iranem legendarna góra Ararat. Według opowieści biblijnych to na jej zboczach Noe wylądował swoją arką w czasie potopu. Pomimo wielu poszukiwań archeologicznych nie udało się znaleźć na to dowodu, ale i tak okolice góry Ararat warte są odwiedzin. Ten charakterystyczny wulkaniczny masyw składa się z dwóch szczytów, z których wyższy - liczacy ponad 5000 m n.p.m. jest najwyzszą górą Turcji. Wznosi się niemal 4000 metrów ponad otaczające go równiny, co sprawia, że ma większą wysokośc względną niż Mount Everest. Wyjście na szczyt wymaga doświadczenia, specjalistycznego sprzętu (górę pokrywają lodowce) i odpowiedniego pozwolenia, gdyż szczyt znajduje się w strefie zmilitaryzowanej. U podnóża na uwagę zasługuje ormiański klasztor Chor Wirap, który fantastycznie prezentuje się ponad winnicami, na tle zawsze ośnieżonych zboczy Góry Ararat.

Góra Ararat

4. Mardin

Kolejną atrakcją południowo wschodniej Turcji jest Mardin - jedno z najbardziej malowniczych miast bliskiego wschodu. Burzliwa historia miasta sięga V wieku n.e, kiedy na tym terenie osiedlili się chrześcijanie reprezentujący Asyryjski Kościół Wschodu. W kolejnych wiekach miasto było zdobywane przez Arabów, Turków Seldżuckich, Kurdów, Mongołów, Persów, by w XVI wieku wpaść we władanie Turków Osmańskich i z tymi władcami związany jest okres najwiekszej świetności. O uroku Merdin decyduje jego piękne położenie i przede wszystkim wspaniała zabudowa, na która składają się stare domy o ścianach w kolorze miodu, labirynt wąskich uliczek, a nad wszystkim górują liczne minarety i antyczna cytadela.

Mardin

5. Wodospad Tortum

Pozostając na Wyżynie Armeńskiej, we wschodniej częsci Turcji, przemieszczając się na północ, dotrzemy do regionu Erzurum, które poza doskonałymi terenami narciarskimi oferuje szereg atrakcji dla miłośników przyrody. Jedną z nich jest Wodospad Tortum - jeden z najwyższych i najpiękniejszych wodospadów w kraju. Tortum wpada 48 metrową kaskadą do pięknego jeziora, wokół którego powstały tereny rekreacyjne z widokową platformą pozwalajacą na podziwianie z bliska wodospadu.

Wodospad Tortum

6. Klasztror Sumela

Odwiedzając północno-wschodnią Turcję i prowincję Trabzon, nie można pominąć jednego z najpiękniej położonych klasztorów w Turcji - Monaster Sumela. Świątynia została wykuta w skale na zboczu, 270 metrów ponad dnem malowniczej Doliny Altındere. Klasztor, który lata swej świetności przeżywał za rządów Komnenów - jednej z ostatnich dynastii bizantyjskich, został opuszczony przez mnichów w latach 20-tych XX wieku. Obecnie jest udestępniony dla zwiedzających i stanowi najwiekszą atrakcję Parku Narodowego Altındere.

Klasztor Sumela

7. Kapadocja - księżycowa kraina w sercu Anatolii

Największa atrakcja turystyczna Turcji i miejsce, które przynajmniej raz w życiu każdy powinien zobaczyć. Położona w centralnej Anatolii Kapadocja słynie z zapierających dech w piersiach, księżycowych krajobrazów, które powstały dzięki działalności pobliskich wulkanów i tysięcy lat procesów erozji. Grzyby skalne, fantazyjne formacje, domy, kościoły i całe miasta wydrążone w skałach - tak w skrócie mozna opisać atrakcje Kapadocji. Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi. A jesli do tego dodamy lot balonem nad tą baśniową krainą, to znajdziemy idealną receptę na urlop w jednym z najbardziej romantycznych miejsc świata.

Kapadocja

8. Amasya

Jedno z najpiękniejszych tureckich miasteczek, położone w wąskiej dolinie rzeki Yeşilırmak, w otoczeniu strzelistych szczytów Gór Pontyjskich. Dzięki swemu położeniu Amasya to nie tylko malownicze miasto, ale również jedna z ważniejszych strategicznie miejscowości na przecięciu szlaków komunikacyjnych przez Anatolie. W czasach rzymskich była centrum administracyjnym i kulturowym i nie utraciła swego znaczenia również za panowania cesarzy bizantyjskich i później sułtanów Imperium Osmańskiego. Miłośnicy historii znajdą tu wiele atrakcji, z których na największą uwagę zasługują grobowce wykute w górskim zboczu. Dla pasjonatów architektury punktem obowiązkowym jest spacer po dzielnicy domów osmańskich Hatuniye Mahallesi, malowniczo położonych nad wodami rzeki Yeşilırmak.

Amasya

9. Antalya - brama do Riwiery Tureckiej

Najpopularniejszym regionem turystycznym Turcji jest Riwiera Turecka, a bramą do niej Antalya. To tu znajduje się główne międzynarodowe lotnisko, na które dociera większość wczasowiczów wypoczywających w Turcji. Położona u stóp gór Taurus Antalya często pomijana jest przez turystów udających się do nieodległych kurortów Belek, Side i Alanyi, a tymczasem to milionowe miasto (największe na tureckim wybrzeżu Morza Śródziemnego) ma bardzo wiele do zaoferowania. Antalya to dynamicznie rozwijająca się metropolia, która poza pięknymi plażami i luskusowymi hotelami, skrywa również malowniczą starówkę, a zbiory zgromadzone w tutejszym Muzeum Archeologicznym należą do najciekawszych w całej Turcji.

Antalya położona u stóp Gór Taurus

10. Wodospady Duden

Jedną z atrakcji znajdujących się w sąsiedztwie Antalyi jest wodospad Duden, a dokładnie zespół wodospadów, które powstały na rzece o tej samej nazwie. Wodospad Düden Górny znajdujący się około 10 kilometrów na północny-wschód od Antalyi, to jeden z najwyższych wodospadów w regionie, położony w malowniczym miejscu, w otoczeniu zieleni. Woda z dolnego wodospadu, który znajduje sie w obrębie Antalyi, wpada bezpośreśrednio do Morza Śródziemnego, a widok olbrzymiej kaskady spadającej z kilkudziesieciometrowego klifu, jest jedną z największych atrakcji miasta i ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców i turystów.

Wodospady Duden

11 . Aspendos - najlepiej zachowany teatr antyczny

Region Riwiery Tureckiej obfituje również w olbrzymią ilośc zabytków z czasów antycznych. Do największych należy Aspendos z pozostałościami antycznego miasta z okresu greckiego i rzymskiego. Znajdujący się na terenie Aspendos teatr zbudowany w II w n.e. za czasów panowania Marka Aureliusza, uznawany jest za najlepiej zachowaną budowlę tego typu z czasów rzymskich. Widownia teatru o średnicy niemal 100 metrów może pomieścić do 7 tysięcy osób i po dziś dzień jest wykorzystywana na potrzeby wielu wydarzeń artystycznych.

Antyczny Teatr w Aspendos

12. Starożytna Myra

Kierując się wzdłuż wybrzeża na południowy zachód od Antalyi, po przejechaniu niespełna 150 kilometrów piękną nadmorską trasą, trafimy do spokojnej miejscowości Demre, która zasłyneła jako miejsce działalności biskupa Mikołaja. Jego kościół z IV w n.e. jest licznie odwiedzany przez turystów - szczególnie z Rosji, której jest patronem. Nie jest to jednak największa atrakcja w regionie. O niezwykłym charatkerze tego miejsca decyduje stanowisko archeologiczne starożytnej Myry - jednego z głównych miast Federacji Licyjskiej, które okres swietności przeżywało w czasach Imperium Rzymskiego. Do dnia dzisiejszego pozostały świetnie zachowane grobowce licyjskie wykute w skale, które są wizytówką tej części Tureckiej Riwiery.

Skalne Groby w Myra

13. Patara - największa plaża Turcji

Kierując się dalej wzdłuż wybrzeża z antycznego miasta Myra w kierunku zachodnim do znanych kurortów Marmaris i Bodrum, po drodze miniemy niewielką miejscowośc Patara, która starożytności znana była jako siedziba świątyni i wyroczni Apolla, a następnie jako miejsce urodzin Świętego Mikołaja. Dziś Patara znana jest przede wszystkim z jednej z najpiękniejszych i największych plaż w całej Turcji. Jest to obszar chroniony, dzięki czemu nie powstały tutaj żadne hotele i infrastruktrura i nawet w szczycie sezonu plaża jest niemal całkowicie pusta.

Plaża Patara

14. Laguna Oludeniz - najpiękniejsza plaża Turcji?

Oludeniz to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych plaż w Turcji. Oddalona o 15 km od turystycznej miejscowości Fethiye jest malowniczo położona w otoczeniu porośniętych drzewami gór, których zawsze zielone zbocza kontrasują z niezwykle pięknymi, niebieskimi odcieniami wody. To właśnie dzięki temu ten region Turcji znany jest jako "Turkusowe Wybrzeże". Najwyższe z otaczających Oludeniz szczytów mierzą niemal 2000 metrów, co sprawia, że jest to doskonały region dla miłośników paraglidingu. Niestety piękno tego regionu ma również swoje minusy. W sezonie laguna Oludeniz przyciąga tysiące turystów i może tu być bardzo tłoczno.

Laguna Oludeniz

15. Marmaris - perła Turkusowego Wybrzeża

Niegdyś spokojna rybacka wioska, która za sprawą rozwoju turystyki zmieniła się w popularny kurort i największy w Turcji port jachtowy. Pomimo napływu turystów Marmaris zachowało wiele ze swojego autentycznego charakteru. Położenie pomiędzy zielonymi wzgórzami i turkusowymi wodami Morza Śródziemnego sprawia, że jest jedną z najbardziej malowniczych miejscowości tureckiego wybrzeża.

Marmaris

16. Pamukkale - spacer po wapiennych tarasach

Nazwa Pamukkale w języku tureckim oznacza Bawełnianą Twierdzę. Dla osoby, która po raz pierwszy widzi z dystansu rozległe, białe tarasy, rzeczywiście mogą się one kojarzyć z kłębkami bawełny. Pamukkale z bawełną nie ma jednak nic wspólnego. Za proces powstania tych niezwykłych formacji skalnych, odpowiedzialne są gorące źródła z dużą zawartością węglanu wapnia, który osadzał się przez tysiące lat tworząc tarasy i naturalne baseny wypełnione ciepłą wodą. Pomimo, że większość obaszaru została zamkniękta dla turystów, a dostępna jest jedynie trasa wzdłuż sztucznego kanału z betonowymi zaporami, to i tak Pamukkale zalicza się do najpopularniejszych i najliczniej odwiedzanych atrakcji Turcji. Tym bardziej, że w sąsiedztwie znajdują się ruiny antycznego miasta Hierapolis z jednym z największych i najlepiej zachowanych teatrów w Azji Mniejszej.

Pamukkale

17. Bodrum - niezwykła mieszanka historii i tętniącego życiem kurortu

Obok Marmaris najpopularniejszym i jednym z najciekawszych kurortów południowo zachodniego wybrzeża Turcji jest Bodrum. Miasto słynie z portu, z którego codziennie odpływają statki na pobliskie greckie wyspy Rodos i Kos oraz jednej z największych przystani jachtowych nad Morzem Egejskim. Bodrum urzeka również niezwykłym położeniem w otoczeniu zielonych wzgórz i bogatą historią. W starożytności miasto nosiło nazwę Halikarnas i to właśnie tu znajdowało się słynne mauzoleum - jeden z siedmiu cudów świata. W okresie średniowiecza w Bodrum swą siedzibę miał zakon Joannitów, który na półwyspie, pośrodku zatoki, wzniósł potężny zamek, będący do dziś wizytówką miasta. Dzisiejsze Bodrum to tętniący życiem kurort, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Bodrum

18 . Efez - najlepiej zachowane miasto antyczne w Turcji

Położony na zachodnich krańcach Azji Mniejszej, w pobliżu wybrzeża Morza Egejskiego - Efez, jest jednym z najlepiej zachowanych miast antycznych nad Morzem Śródziemnym. Za czasów rzymskich był to jeden z największych ośrodków miejskich cesarstwa, który w latach największej świetności liczył nawet 200 tysięcy mieszkańców. Ogrom ówczesnego miasta widać również dziś, zwiedzając ruiny Efezu. Miasto podobnie jak pobliskie Bodrum mieściło jeden z siedmiu cudów antycznego świata. Ze Świątyni Artemidy będącej na słynnej liście Antypatra z Sydonu do dnia dzisiejszego nie pozostało wiele, ale Efez ma do zaoferowania mnóstwo innych atrakcji. Do najbardziej znanych zalicza się Biblioteka Celsusa – wizytówka Efezu przedstawiana na wszystkich pocztówkach, z dwupiętrową fasadą, która była jedną z największych tego typu budowli w czasach starożytnych. Do największych zaliczał się również teatr w Efezie mogący pomieścić nawet 25 tysięcy widzów. Jest to jeden z najlepiej zachowanych teatrów antycznych i po dziś dzień wykorzystywany jest do spektakli i koncertów.

Efez

19. Pergamon

Obok Efezu, drugim najważniejszym ośrodkiem kulturowym i naukowym tej części starożytnego świata był Pergamon, noszący dziś turecką nazwę Bergama. Lata swietności miasta przypadają na okres po śmierci Aleksandra Wielkiego, kiedy Pergamon był częścią potężnego Królestwa Pergamońskiego, rządzonego przez dynastię Attalidów. Z tego okresu pochodzi słynna Biblioteka Pergamońska, która ze zbiorami 200 tys. woluminów była drugą największą tego typu budowlą na świecie, ustępując jedynie słynnej Bibliotece Aleksandryjskiej. Do innych znanych budowli zaliczał się Wielki Ołtarz Zeusa, znany równiez jako Ołtarz Pergamoński. Jego rekonstrukcje można podziwiać w najsłynniejszym berlińskim muzeum. Pośród ruin starożytnego Pergamonu odnajdziemy również Asklepiejon, świątynie Ateny, Trajana czy Dionizosa oraz grecki teatr, wzniesiony około III w p.n.e. w czasach świetności królestwa.

Pergamon

20. Istambuł - metropolia na styku dwóch kultur

Największe miasto Turcji, jedyna światowa metropolia położona na styku dwóch kontynentów oraz dwóch kultur: europejskiej- chrześcijańskiej i azjatyckiej - muzułmańskiej. Istambuł to jedno z najbardziej niezwykłych miast świata, które przyciąga swą różnorodnością, niezwykle bogatą historią i niezliczoną ilością zabytków wywodzących się z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Osmanów. To tu znajduja się jedna z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie - słynna Hagia Sophia, Błękitny Meczet z sześcioma strzelistymi minaretami czy monumentaly Pałac Topkapi, będacy świadectwem potęgi Imperium Osmańskiego. Jeśli do tego dodamy wspaniałą atmosferę tętniącego o każdej porze dnia i roku miasta w połączeniu z doskonałą kuchnią, łączącą smaki z całego świata, mamy receptę na idealne miejsce na kilkudniowy city break. Nie bez powodu Istambuł od lat zalicza się do czołówki najliczniej odwiedzanych przez turystów miast świata.

Stambuł